Општ опис

Електронски дневник (Е-Дневник) е проект на Министерството за Образование и Наука (МОН) кој има цел да ја подобри комуникацијата помеѓу наставниците и родителите, да овозможи брз и едноставен увид на информациите од дневникот од страна на наставниците во училиштето, да овозможи централизирани и брзи статистички анализи од МОН и останати државни институции итн.

Следете нѐ на FacebookАрхива


Упатство за родители

1. Како да се најавам на Е-Дневникот за прв пат?
2. Кои податоци за моето дете се достапни во Е-Дневникот?

1. Како да се најавам на Е-Дневникот за првпат?
 • Доставете му email на класниот раководител
 • Класниот раководител ќе ја креира Вашата корисничка сметка
 • Проверете го Вашиот email, испратен ви е email со вештачки генерирана лозинка.
 • Најавете се на Е-Дневникот со Вашиот email како корисничко име и лозинката која ја добивте.
Дијаграм за креирање на сметка - Родител

Дијаграм за креирање на сметка - Родител

2. Кои податоци за моето дете се достапни во Е-Дневникот?

59 одговори на “Упатство за родители”

 1. saso вели:

  redno bese da se sredat rabotive,odlicno,uste edna mnogu bitna problematika resena…transparentna…prekrasno.pozdrav

 2. Miloje вели:

  Konecno nesto korisno i za roditeli i za ucenici. Idejata vi e za pozdrav samo prodolzete taka.!

 3. Марика вели:

  Единствен инвестиција која треа е образованието. Треба родителите да имаат повеќе увид и на таков начин ќе имаат повеќе доверба во образовниот систем

  мислам дека ова е едно од добро осмислените работи а и самата програмска околина има прекрасен дизајн

 4. zlatko вели:

  Roditel na 2 skolski deca. Odlicna idea na Ministerstvoto za Obrazovanie. Odlicna kontrola vrz ucenjeto na ucenicite. Samo napred.

 5. xhevair вели:

  vi cestitam mnogu dobar proekt,no nie ne mozeme li da gi gledame ocenkite/??

 6. Јасмина вели:

  Идејата за е-дневник е прекрасна,затоа што секој родител треба да има увид на оценките и присуствата на своите деца.Одлично!

 7. sunchica dimovska вели:

  mnogu mi se dopaga ova so e-dnevnikot za toa sto nie roditelite ke mozime da go sledime uspehot na nasite deca

 8. chiks вели:

  ne e ovoj problem sho znat a sho ne roditelite, problemo e so vistinskite problemi gi krijat i decata i profesorite a niv gi nema vo dnevnik

 9. Donka вели:

  Navistina korisno izveden proekt,Vi blagodaram sto razmisluvavte za informiranosta na roditelite,bidejki postojat NAVISTINA zainteresirani roditeli za svoite deca.Pozdrav

 10. julijana вели:

  Се е во ред замислено само усте професорите да се поагилни и да си внесуваат во е-дневникот се навреме.Од дванаесет професори внесуваат само тројца.

 11. dragan вели:

  Roditel na dve skolski deca . Odlicna bi bila ovaa ideja na ministerstvoto za obrazovanie .i podetalno kazano podobra kontrola na ucenicite .

 12. Riki вели:

  Roditel na 2 deca prekrasno

 13. Велика Атанасова вели:

  Прекрасна работа е е-дневникот. Нашето искуство во користењето на оваа е алатка е повеќе од задоволително. Продлжете само вака. Ја пренесувам мојата искрена пофалба и во употребата на компјутерите во образованието. Секоја чест. Нашите деца навистина заслужуваат подобра е – иднина.

 14. XARIJA CULEVSKA вели:

  UBAVO E DA SE ODE NAPRED , SAMO KADAROT VO UCILISTATA DALI KE GO SPROVETAT TOA ,A ZA NAS RODITELITE E MNOGU UBAV PROEKT

 15. SASHO вели:

  DA DOBRA IDEJA,NO DA SE PODOBRI KADAROT VO UCILISTATA T.E (DA GO IZBERAT NAJDOBRIOT NACIN NA PREDAVANJE) , PRATENJE NA DECATA, NA PROCENTOT NA ZNAENJE PO ZAVRSUVANJETO NA NASTAVATA I.T.N. A NE SAMO PREDADI JA LEKCIJATA ZA 15 MIN.I POSLE ????????????????/

 16. karolina вели:

  Zamislata e dobra, no zosto uste vo Prilep vo srednite ucilista ne funkcionira. Ni pobaraa adresi i na toa ostana.

 17. suncica вели:

  Odlicno napravena ideja jas kako roditel na tri deca site vo razlicni odelenija (osmo)(sesto)(prvo) smetam deka ova ni e kako dobrodojdeno za da segogas imame kontrola nad ucenjeto na decata.Samo napred

 18. Анита Вучева вели:

  Одличен проект на Министерството за образование.
  Супер функционира. Честитки и продолжете така.

 19. hacker вели:

  dobro napraveno

 20. Nurfet вели:

  Prekrasno!iskreno mnogu sme zadovolni kako roditeli za naseto dete sto mozeme da go kontrolirame preku E-dnevnikot.
  Vi blagodarime…

 21. Gorgi вели:

  Bravo Za Vas I jas Kako Ucenik MIslam deka e dobro ova za nas decata odlicna idea

 22. drasko вели:

  Odlicen proekt za ministerstvo za obrazovanie!Prodolzete taka!

 23. Bojan вели:

  Prekrasno!iskreno mnogu sme zadovolni kako roditeli za naseto dete sto mozeme da go kontrolirame preku E-dnevnikot.
  Vi blagodarime…

 24. SasoP вели:

  Го поздравувам проектот “Електронски Дневник“. Во секој случај е позитвен потег на Министерството за образование во правец на отворање на државните институции и нивно приближување кон граѓанинот, бидејќи всушност и се (односно, треба да бидат) него сервис …
  Мора да се оди (колку што се може повеќе) во чекор со техничко-технолошкиот развој, со цел да се користат неговите плодови. Во тој контекст, предлагам да се размисли и за воведување на Он-лајн видео надзор, за секој родител да види со свои очи како се однесува неговото дете во училиштето, затоа што сите сме сведоци на низа ( не мал број) случаеви кога децата се однесуваат сосема различно во домот и на училиште (во негативна смисла), па родителот неможе да поверува кога ќе му биде укажувано од страна на наставниците, така што доаѓа до многу мачни и конфликтни ситуации и непријатности за двете страни … Од друга страна, претпоставувам дека и учениците кога ќе знаат дека родителот има можност да ги контролира (па макар и повремено) од својот дом, од работно место, всучност од било каде и да е на земјинава топка, сигурно нема да им биде сеедно, така што, претпоставувам дека би делувало и превентивно во спречувањето на девијантното однесување на децата…

 25. Vesna вели:

  Prekrasno sto kako roditeli mozeme da go kontrolirame naseto dete preku E-dnevnikot…ova navistina e za pofalba….

 26. Vesna вели:

  Navistina e za pofalba….E-dnevnikot sekogas ke ni bide do raka za da znaeme sto pravat nasite deca.

 27. elena вели:

  ideata za elektronskiot dnevnik
  e SUPER

 28. Zekirja latifi вели:

  Jas kako roditel sakam da imam pristap do rabota na moeto dete vo e-dnevnik kako za rabota na casovi izostanocite i drugi podatoci sto se evidentirat vo dnevnikot.So ova sakam na vreme da go znam situacijata za moeto dete eventualno za deviacija na moeto dete .Sega moznost postoi informiranje preku e-mail preku sms poraki i vo mobilniot telefon,koja e kompletna bez platna.Do sega uste nemam pristap do moeto dete bidejki nastavnicite toa rabota uste ne go pravile na e-dnevnik.Bi gi zamolil site nastavnici ova rabota da go azurirat so cel nie roditelite da mozemo da imame pristap do nasite deca i na vreme da se poznavame za nasite postiganja i drugi podatoci na nasite deca.Celosno go podrzuvam idejata na gore navedeniot komentar sasoP koi ja spomnal idejata za voveduvanje on-line video nadzor vo rabota na ucilisteto odnosno paralelkata.
  Mu posakuvam mnogu uspeh vo ponatamosna rabota na timot za podrzka na e- dnevnik,bidejki voe sekoe vreme ni go pruza soodveten pomos,bidejki bez podrzka na timot za podrzka na e-dnevnikot i nie emis-hrm i korisnici na e-dnevnikot ne mozeme da ja organizirame rabota vo e-dnevnikot.
  Pozdrav.!

 29. Zoran вели:

  Ideata za elektronski dnevnik e mnogu olesnuvacka za roditelite. Super e.

 30. \pande вели:

  najlesno i najubavo e-denvnik pande stojanovski

 31. \pande вели:

  mi se dopajga e- denevnik

 32. martin вели:

  mi se dopaga e dnevniko

 33. гоце николовски вели:

  Одличен потег на министерството за образование и наука со е-дневникот значи имаме брза,транспарентна и ефикасна услуга и информации достапни и навремени за нашето дете во секое време.Поздрав .гоце кичево

 34. гоце николовски вели:

  Со е-дневникот значи имаме брза,транспарентна и ефикасна услуга и информации достапни и навремени за нашето дете во секое време.Поздрав гоце кичево

 35. гоце николовски вели:

  Одлично решение и многу ефикасна услуга за родителите .Поздрав гоце кичево

 36. Љупчо Стојановски вели:

  Bravos

 37. Ленче Ј. вели:

  Навистина одлична идеја на министерството за образование,имам 2 деца и преку е-дневникот ќе можам да ги контролирам,иако ти се добри ученички.
  Одлична идеја,само кадарот да ги внесува сите информации на време :)

 38. Marija вели:

  Bravo ubavo nesto za nasite roditeli pozz

 39. zaklina вели:

  ми се допаѓа оваа страница :)

 40. mare вели:

  dobra strana

 41. RAMIZA FEKIC вели:

  SO SREKA NAJDOBRA STRANA PRODOLZETE TAKA!

 42. martin вели:

  mnogu ubavo!!!

 43. nomce вели:

  odlicna rabota na ministerstvoto za obrazovanie, poln pogodok stranata e super lesna za upotreba pregledna bravo samo napred

 44. Gabriela вели:

  Mnogu e ubava oovaa stranica za roditelite

 45. [...] следниот линк ќе можат родителите да добијат помош при првото [...]

 46. marjan вели:

  super bravo

 47. Martina Kostovska вели:

  super

 48. Ilce вели:

  Proektot za ednevnikot e za pofalba.

 49. Maja Anastasovska вели:

  E- dnevnikot e dobra alatka za sogleduvawe na sostojbata so uspehot na nasite deca.Brza i efikasna usluga

Напиши одговор на XARIJA CULEVSKA